News

कोरोनाको विषयमा चिनियाँ वैज्ञानीकको डरलाग्दो चेतावनी

काठमाडौं । कोरोनाको महामारीले संसार नै आतंकित बनिरहेको बेला विभिन्न डाक्टर र बैज्ञानिकहरु भने यसको खोप र औषधि खोजि मा तल्लिन छन्। बारम्बार औषधि पत्ता लागेको हल्ला पनि हामी ले सुन्दै आइराखेका छौ। कहिले अमेरिका त् कहिले रसिया र चिन ले पनि औसधि पत्ता लगाइसकेको दाबि गर्दै आएका छन्। तर आहिले सम्म यकिनका साथ् पत्ता लग्यो नै भन्ने ठोस निस्कर्स आइसकेको छैन।

यसैबिच कोरोना भाइरसलाई लिएर चिनियाँ वैज्ञानिकले एक डरलाग्दो चेतावनी दिएका छन् । एक जना चिनियाँ वैज्ञानिकले मास्क नलगाउनु खतरनाक हुने चेतावनी दिएका छन् । विश्वव्यापी रूपमा प्रत्येक घण्टा कोरोनाका कारण बढिरहेको मृत्यु हुनेको संख्या र मास्कको तीव्र अभावको कारण विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्ल्यूएचओ)ले मास्क लगाउनु सबैको लागि आवश्यक नरहेको भनेर भनेको थियो ।

डब्ल्यूएचओले जाडोबाट पीडित र खोकी लागेकाहरुले मात्र माक्सको नियमीत प्रयोग गर्नुपर्ने कुरा भनेको थियो। तर चिनियाँ वैज्ञानिकले डब्ल्यूएचओको यो निर्देशनलाई अस्वीकार गरेका हुन् ।

चिनियाँ वैज्ञानिक जर्ज गाओले वेबसाइट साइन्सलाई दिएको अन्तर्वार्तामा सबैले मास्क लगाउनु आवश्यक छ भनेका छन् । जर्ज गाओ रोग नियन्त्रण र रोकथामको लागि चिनियाँ केन्द्रको प्रमुख हुन । उनका अनुसार, युरोप र अमेरिकामा मानिसहरूले गरिरहेका सबैभन्दा ठूलो गल्ती यो हो कि उनीहरूले मास्क लगाएका छैनन् । भाइरस थुक र मानिसहरूसँगको सम्पर्कको माध्यमबाट फैलिन्छ ।

यसैबीच, अमेरिकी वैज्ञानिकहरू पनि यो विश्वास गर्छन् कि कोरोना भाइरस सास र अन्तरक्रिया मार्फत फैलिन सक्छ । वैज्ञानिकहरूको अनुसार यो हावाबाट फैलिएको रोग हो ।

प्रतिवेदनले भनेअनुसार यी भाइरसहरू संक्रमित बिरामीले सास फेर्दाको समयमा हावामा छिर्छन् जसकारण यो भाइरस द्रुत रूपमा फैलिरहेको छ । व्यक्तिले यसको लक्षणहरू चाँडै देखाउँदैन । यस्तो स्थितिमा लकडाउन र आइशोलेसन नै यस रोगबाट बच्ने महत्त्वपूर्ण उपाय हो।

थोपा वा माइक्रो लिक्विड ड्रपहरू यहाँ अत्यन्त महत्त्वपूर्ण छन् । तपाईंले कुरा गर्दा सँधै यी ठूला थुकका छिटाहरू तपाईंको मुखबाट बाहिर आउँदछन् जो सजिलै अरुलाई छुन सक्दछ। यदि कोरोना लागेका मान्छेको थुकको छिटाले अरुलाई छोयो भने यो भाईरस पनि सर्दछ ।

धेरै व्यक्तिहरूमा एसिम्प्टोमेटिक वा प्रेस्म्प्टोमेटिक (लक्षण वा गैर–लक्षणात्मक) संक्रमण हुन्छ । यस्तो अवस्थामा, मास्कको प्रयोग गर्नाले त्यसले यस भाईरस तपाईंसम्म पुग्न बाट रोक्दछ ।

Related Articles

Back to top button
Close