News

खुसीको खबर: मानिसमा कोरोनाको खोपको परिक्षण सुरु, यस्तो आयो नजिता ।

काठमाडौं । यतिबेला विश्वभर कोरोना भाइरसको महामारी फैलिरहेको छ चीनको उहान बाट उत्पत्ती भएको उक्त भाइरस अहिले विश्वव्यापी रुपमा फैलिरहेको छ। सबैतिर यो भाईरस फ़ैलिएपछि यतिबेला प्राय सबै मुलूक त्रसित छन् । प्राय सबै मुलूक यतिबेला लकडाउनको अवस्थामा रहेको छ ।

कोरोना भाइरसले यस्तो महामारीको रुप लिइसक्दा पनि अहिलेसम्म पनि न त यसको ठोस उपचार पत्ता लागेको छ न त यसको औषधी । मात्र लकडाउनको भरमा सारा मुलुकले यस्तो नियन्त्रण तथा रोकथाम गर्ने प्रयास गरिरहेका छन् ।

चीनबाट नै सुरु भएर विश्वभर त्रास मच्चाइरहेको कोरोना संक्रमण रोक्नका लागि अहिले सिंगो विश्व समुदाय एक ठाउँमा आएको छ ।

यसैबीच कोरोना महामारीलाई लिएर चीनबाट एक सकरात्मक खबर आएको छ । आयातित कोरोना संक्रमण रोक्नका लागि चीनले फेरि प्रारम्भिक चरणको मानव परीक्षणलाई दुई प्रयोगात्मक कोरोना भाइरस खोपका लागि अनुमोदन गरेको छ ।

चीनको विश्वास छ कि यसले देशमा फेरि बढ्दै गइरहेको कोरोना संक्रमण रोक्न सहयोग गर्नेछ ।

चीनको सरकारी सञ्चारमाध्यम सिन्हवालाई उद्तृत गर्दै अल जरीराले मंगलबार प्रायोगिक खोप सिनोवाक बायोटेकको बेइजिङस्थित इकाई र वुहान इन्स्टिच्युट अफ बायोलोजिकल प्रोडक्सनले खोप विकास गरिरहेका छन् भनेको छ ।

चीनको राष्ट्रिय स्वास्थ्य आयोगले पनि परीक्षण अगाडी बढ्ने पुष्टि भएको कुरा अल जजीराका लागि सारा क्लार्कले हङकङबाट रिपोर्ट गरेकी हुन्।

क्लार्कले भने, ‘हामी अहिले पुष्टि गर्न सक्छौं कि तीन विशेष खोपहरू चीनमा परीक्षण भइरहेका छन् । राष्ट्रिय स्वास्थ्य आयोगले भनेको छ कि उनीहरूले विश्वव्यापी रुपमा खोपहरुको व्यापक उत्पादन गर्न सक्षम गर्नु अघि धेरै शर्तहरु स्पष्ट पार्नुपर्नेछ ।’

चीनमा अहिलेसम्म ८२ हजार ३ सय ४१ जना कोरोनोभाइरस संक्रमित भएका छन् भने ३ हजार ३ सय ४३ व्यक्तिको मृ’त्यु भएको छ । पछिल्ला समयमा ४६ जना नयाँ संक्रमितहरु फेला परेका छन् र १ जनाको मृत्यु भएको छ । यी सबै केशहरु अन्य मुलुकहरुबाट चीन फर्कनेहरुमा देखिएको संक्रमण हो ।

मार्चमा बेइजिङले सैन्य समर्थित एकेडेमी अफ मिलिटरी मेडिकल साइन्सेज र बायोटेक फर्म क्यानिनो बायो द्वारा विकसित कोरोनोभाइरस खोप उम्मीदवारको लागि अर्को क्लिनिकल परीक्षणको लागि सकरात्मकता प्रदान गरेको थियो, तब अमेरिकी औषधी उत्पादक मोर्डनले यो खोपको लागी मानवीय परीक्षण भने अमेरिकी स्वास्थ्य संस्थानहरूमा शुरू भएको बताएका थिए ।

विश्व स्वास्थ्य संगठनले यस भाइरसको खोप विकास हुन एक वर्ष लाग्ने बताउँदै आईरहेको छ ।

यतिबेला विश्वभरका वैज्ञानिकहरू कोरोनोभाइरस विरुद्धको खोपको खोजीमा लागेका छन् ।

क्लार्कले दिएको जानकारी अनुसार चीनमा पहिलो अनुमोदित खोपले यसको दोस्रो चरणको परीक्षण सुरु गरिसकेको छ । उनले भने, ‘पहिलो चरणमा जम्मा ५०० जनाले यस खोपको सुरक्षालाई ध्यानमा राखी स्वयंसेवक गरे तर दोस्रो चरणमा प्लेसबो नियन्त्रण समूह सुरु गरिएको छ ।’

हङकङ विश्वविद्यालयका प्याथोलोजीका क्लिनिकल प्रोफेसर, जोन निकोल्जले खोपहरू निर्माणमा हतार गर्न सकिदैन भनेका छन् । उनको टोली मुख्य भूमि चीन भन्दा बाहिर अनुसन्धानका लागि एक प्रयोगशालामा भाइरस पुनरुत्पादित गर्ने टोलीहरु मध्यको एक हो ।

निकोलसले अल जजीरासँग भने, ‘सामान्यतया खोपहरू तपाईं साना जनावरहरूबाट परीक्षण सुरु गर्नुहुन्छ र त्यसपछि प्राइमेटहरू र मानवमा जान्छ । उनीहरूले सीधा मानिसहरूमा परीक्षण गरेको जस्तो देखिन्छ जुन धेरै साहसी निर्णय हो । यस रोगका अधिकांश मृत्यु वृद्धहरू हुन्छन्, त्यसैले हामीले परीक्षण गर्दा ख्याल गर्नुपर्ने सबैभन्दा उत्तम कुरा भनेको एन्टि–बडी प्रतिक्रिया युवाहरूमा भन्दा वृद्धहरूमा के हुन्छ भनेर हेर्नुपर्छ ।’

Related Articles

Back to top button
Close