News

कोरोना संक्रमितको शव बोक्ने दुई स्वयंसेवक आइसोलेसनमा

भक्तपुर : कोरोना भाइरस संक्रमणका कारण मृत्यु भएकी सिन्धुपाल्चोककी सुत्केरी महिलाको शव बोक्ने गाडी चलाउने भक्तपुरका दुई युवालाई आइसोलेसनमा राखिएको छ ।

भक्तपुरका स्वयंसेवी दुई युवा अरुण सैंजू र राजेश गाइँजूले काभ्रेको धुलिखेल अस्पतालबाट ती महिलाको शव आफ्नो गाडीमा राखेर ल्याई काठमाडौंको पशुपतिनाथस्थित विद्युतीय शवदाह गृहसम्म व्यवस्थापन गरेका थिए ।

उनीहरुलाई भक्तपुरको सूर्यविनायकस्थित नेपाली सेनाको वीरदल गणले गण बाहिर व्यवस्थापन गर्ने आइसोलेसनमा राखिएको हो । महानगरीय प्रहरी परिसर भक्तपुरका प्रमुख प्रहरी उपरीक्षक सविन प्रधानले उनीहरुको कोरोना परीक्षण गरेर नतिजा नआएसम्म उक्त आइसोलेसनमा राखिने जानकारी दिए ।
‘संक्रमण हुन सक्ने भएकाले उहाँहरुलाई आइसोलेसनमा राखिएको हा’, उनले भने, ‘कोरोना भाइरस परीक्षण भएर रिपोर्ट नआएसम्म उहाँहरु आइसोलेसनमै बस्नुहुन्छ।’

उनीहरुलाई आइसोलेसनमा राखिनुअघि उनीहरुले प्रयोग गरेको पीपीईलगायत भक्तपुरको सल्लाघारीस्थित ९९ रोपनीमा आगो लगाएर नष्ट गरिएको थियो । त्यस्तै महिलाको शव बोक्न उनीहरुले प्रयोग गरेको गाडीसमेत निसंक्रमण –डिस्इन्फेक्सन गरेपछि सल्लाघारीको ९९ रोपनीमै आइसोलेट गरिएको प्रहरी उपरीक्षक प्रधानले जानकारी दिए ।

भक्तपुर स्वयंसेवी युवा सैंजु र गाइँजूसहित चार जना युवाले सरकारले कोरोना भाइरस संक्रमण नियन्त्रण तथा व्यवस्थापन गर्न लकडाउन घोषणा गरेदेखि भक्तपुर अस्पतालमा बसेर स्वयंसेवी भएर कार्य गर्दै आएका हुन् । सैंजू र गाइँजूसँगै न्हुज किजू र पुनम कर्माचार्यले भक्तपुर अस्पतालमा क्याम्प नै खडा गरेर स्वयंसेवा दिँदै आएका हुन् । आरएनए १६ नामक संस्थामा आवद्ध उनीहरुले कोरोना भाइरस संक्रमणको जस्तै लक्षण आएका बिरामीहरु लिन जाने, उपचारपछि पु¥याउन जाने तथा अस्पतालको फिभर क्लिनिकमा सहयोग पु¥याउँदै आएका थिए । यसको लागि उनीहरुले कोरोना भाइरस संक्रमितहरुको सुरक्षित ओसारपसार गर्न हुने गरी मोडिफाई गरिएको गाडी प्रयोग गर्दै आएका छन् । शनिबार सोही गाडीमार्फत उक्त समूहका सैंजू र गाइँजूले कोरोना भाइरसको संक्रमणबाट मृत्यु भएकी सुत्केरी महिलाको शव सुरक्षित तरिकाले धुलिखेल अस्पतालबाट पशुपतिस्थित विद्युतीय शवदाह गृहसम्म लगेका थिए ।

पाण्डोबजार र योसिंखेलको सिल हटाइयो
यसैबीच काठमाडौं महानगरपालिकामा काम गर्ने भक्तपुरको सूर्यविनायक नपा ६ पाण्डोबजार निवासी सफाइ मजदुरको पीसीआर रिपोर्ट नेगेटिभ आएपछि यहाँको दुई ठाउँमा लगाइएको सिल हटाइएको छ ।

भक्तपुर नगरपालिका ५ योसिंखेलमा पुख्र्यौली घर भएका ती सफाइ मजदुर अहिले सूर्यविनायक नपा ६ पाण्डोबजारमा बस्दै आएका छन् । काठमाडौं महानगरपालिकाले गरेको द्रूत विधिको परीक्षण (आरडीटी) मा उनको पोजिटिभ आएको थियो । आरडीटी पोजिटिभ आएलगत्तै प्रहरीले उनको निवास रहेको पाण्डोबजार र योसिंखेलमा शनिबार बिहानै सिल गरेको थियो ।

तर पीसीआर रिपोर्ट नेगेटिभ आएपछि शनिबार राती नै उक्त सिल हटाइएको प्रहरी उपरीक्षक प्रधानले जानकारी दिए । ‘पीसीआर रिपोर्ट नेगेटिभ आएसँगै दुई ठाउँको सिल हटाइसकेका छौं’, उनले भने, ‘सफाइ मजदुर पनि घर फर्किसकेका छन् ।’

आरडीटी परीक्षण पोजिटिभ आएपछि काठमाडौंको टेकुमा उनको पीसीआर परीक्षण भएको थियो । उक्त परीक्षणसँगै उनलाई टेकु अस्पतालको आइसोलेसनमा राखिएको थियो ।

ट्रक चालकको रिपोर्ट आएन
त्यस्तै आरडीटी पोजिटिभ भएका भक्तपुर नपा १ सल्लाघारीका मिनिट्रक चालकको पीसीआर परीक्षणको रिपोर्ट भने आइतबार साँझसम्म आएको छैन । रामेछाप स्थायी घर भई हाल सल्लाघारी बस्दै आएका चालकको शनिबार बिहान भक्तपुर नपाद्वारा सञ्चालित जनस्वास्थ्य केन्द्रका आरडीटी परीक्षण गर्दा पोजिटिभ देखिएको थियो ।

आरडीटी पोजिटिभ देखिएपछि उनलाई शनिबार नै टेकु लगिएको थियो । टेकुमा परीक्षण गरिएको पीसीआरको रिपोर्ट आइतबार साँझसम्म प्राप्त नभएको भक्तपुरका प्रहरी प्रमुख प्रहरी उपरीक्षक प्रधानले जानकारी दिए ।

‘चालकको पीसीआर परीक्षणको रिपोर्ट प्राप्त भएको छैन’, उनले भने, ‘त्यसैले उनी बस्ने घरवस्तीको सिल हटाइएको छैन ।’ ती चालकको पीसीआर रिपोर्ट सार्वजनिक नहुँदा भक्तपुर नपा १ सल्लाघारीका स्थानीयमा त्रास फैलिएको छ ।

भक्तपुर आरएनए १६) लकडाउन सुरु भएदेखि भक्तपुर अस्पतालमा खटिएका आरएनए १६ का चार स्वयंसेवी दायाँबाट क्रमशः राजेश गाइँजू, अरुण सैंजू, न्हुज किजी र पुनम कर्माचार्य । जसमध्ये राजेश गाइँजू र अरुण सैंजूले कोरोना भाइरसको कारण मृत्यु भएकी सिन्धुपाल्चोककी सुत्केरी महिलाको शव धुलिखेल अस्पतालबाट पशुपतिस्थित शवदाह गृहसम्म गाडीमा लिएर गएका हुन् ।

Related Articles

Back to top button
Close